Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Kim dla mnie jest Wyspiański?


Takie refleksje towarzyszyły mi po powrocie z niezwykle ciekawych lekcji przeprowadzonych przez edukatorów w Muzeum Narodowym w Krakowie. Oglądaliśmy 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru dramatopisarza. Wyspiański jest nam znany przede wszystkim jako autor realistyczno-symboliczno-wizyjnego dramatu “Wesele” oraz reformator teatru. To właśnie poprzez tą dziedzinę kultury chciał zmieniać świat. Jego twórczość teatralną wyznaczały: charakterystyczny język, wyjątkowa scenografia oraz ukazanie dramatu jednostki w społeczeństwie. Ponadto był cenionym malarzem, grafikiem, rysownikiem, architektem, scenografem, autorem wielu witraży (najsłynniejszy Stań się) i polichromii z charakterystycznymi kwiatowymi motywami, geometrycznymi kształtami. Artystyczne podróże przynosiły kolejne inspiracje, wzbogacały warsztat kierownika artystycznego tygodnika “Życie”. Człowiek renesansu! Tak, ale dla mnie dodatkowo mąż, ojciec, nauczyciel. Spotkanie w muzeum było atrakcyjną formą utrwalenia zdobytych na lekcjach wiadomości. W imieniu grupy dziękuję za organizację wyjazdu: Pani Monice Kasprzyk-Jedynak i Pani Agnieszce Ślęczkowskiej.

Uczennica klasy 3d, Andżelika Porczak