Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

X akcja poszukiwania dawców szpiku kostnego


20 marca 2019 (środa) odbędzie się akcja poszukiwania potencjalnych dawców szpiku :

  • w II Liceum Ogólnokształcącym ul. Kard. Wyszyńskiego 19 od godz. 8.00- 11.00
  • w I Liceum Ogólnokształcącym, ul. J. Piłsudskiego 14, od godz. 12.00- 15.00

Daj innym życie – zostań dawcą szpiku

Czasem wystarczy niewiele – trochę życzliwości, współczucia. Twoja krew, szpik spowoduje, że ktoś inny będzie żył. Przeszczep szpiku może uratować życie choremu. Tylko co czwarty chory może dostać szpik krewnego. Pozostali muszą czekać, aż znajdzie się dawca niespokrewniony. W Polsce mamy mało zarejestrowanych dawców – tylko 63 na 10 000 mieszkańców np. w Niemczech jest 535 zarejestrowanych na 10 000 mieszkańców.
Transplantacją szpiku kostnego leczymy: choroby genetyczne, niedokrwistość aplastyczną, złośliwe choroby krwi – białaczki, guzy złośliwe.
Termin przeszczepienie szpiku kostnego jest określeniem bardzo ogólnym. Właściwym terminem jest transplantacja macierzystych komórek krwiotwórczych. Celem transplantacji jakim jest dostarczenie „zdrowych” komórek macierzystych, które rozpoczną tworzenie „zdrowych” ciałek krwi. Pobieranie komórek macierzystych odbywa się przeważnie metodą separacji komórek z krwi obwodowej. Dawca nie musi podróżować daleko, zabiegu dokonuje się najbliżej jak to możliwe, a następnie wysyła się odseparowane komórki krwi do transplantacji tam, gdzie czeka pacjent. Bohaterem jest każdy, kto ratuje życie drugiemu człowiekowi. Piszą o nich w gazetach i oglądamy ich w telewizji, ale są też tacy bohaterowie, którzy robią to w zaciszu szpitalnego gabinetu, anonimowo ratują komuś życie. To musi być przemyślana decyzja – nie można komuś robić złudnych nadziei wycofując się w ostatniej chwili. Do rejestru dawców szpiku kostnego mogą przystąpić osoby:

  • w wieku od 18 do 45 lat
  • które wypełnią ankietę i oddadzą do badania 10 ml krwi.
  • dawstwo szpiku jest honorowe.

Uwaga! Należy koniecznie mieć przy sobie dowód osobisty.

Choroby, które wykluczają rejestrację to: choroby układu krążenia, zawał serca, astma, padaczka, choroby nowotworowe, łuszczyca, choroby tarczycy. Więcej informacji na stronie www.leukemia.pl, www. medigen.pl
Akcja przeprowadzona będzie przy współpracy Fundacji Przeciwko Leukemii i NZOZ Medigen