Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Andżelika wygrała Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – “W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”


„Jeśli echo ich głosów zamilknie – zginiemy”- M Rutkowska – Kurcyusz

W Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej odbyła się v edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – “W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.

Konkurs odbywa się w kwietniu – miesiącu pamięci narodowej o więźniarkach obozu KL Ravensbrück.

Pamięć o bohaterskich Polkach więzionych w Ravensbuck przypominało 350 uczestników konkursu, a w finale 29 laureatów recytowało poezję i prozę lagrową.

I miejsce w kategorii proza zajęła Andżelika Porczak z ZSTU w Trzebini pod opieką Renaty Kosowskiej-Waleń. Gratulujemy!

Konkurs łączy w sobie trzy wartości: prawdę piękno i dobro – prawdę historyczną, porażającą prawdę niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, a jednocześnie piękno żywego słowa, piękno poezji, piękno prozy, tym bardziej przejmujące, że autorkami tych słów są właśnie byłe więźniarki KL Ravensbrück.

Jak co roku konkurs uświetniły swoją obecnością byłe więźniarki. Słowa do młodzieży skierowała też dr Wanda Półtawska – polska lekarka doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, bliska przyjaciółka Jana Pawła II, Dama Orderu Orła Białego.

„ Ravensbrück to nie legenda, jest to historia, którą trzeba znać. Ravensbruck to prawda o człowieku i pokazuje wymiar człowieczeństwa skłonnego nie tylko do nienawiści ,ale również do kochania. Cieszę się że jesteście. To powód mojej radości, to że są  młodzi ludzie, którzy rozumieją sens i cel swojego i tamtego ludzkiego życia. Życie jest zadane- jakie będzie zależy od Was…” mówiła dr Wanda Półtawska.