Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Wspomnienia ze ŚDM w Panamie


Idea Światowych Dni Młodzieży została zapoczątkowana przez św. Jana Pawła II. Przez lata ich formuła zmieniała się, ale ciągle gromadzą one niezliczone rzesze młodych ludzi z całego świata.

W tym roku odbyły się one w Panamie i również przedstawiciele społeczności naszej szkoły uczestniczyli w tym pięknym wydarzeniu.

Tysiące polskiej młodzieży wybrało się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Był to czas, aby przemyśleć oraz odkryć własne „ja”.

Przebywanie tak daleko od naszej Ojczyzny było świetną okazją na poznanie nowej kultury oraz tradycji, zobaczenie wspaniałych miejsc, które na długo zostaną w naszej pamięci. ŚDM podzielony był na dwa etapy, najpierw Dni w Diecezjach następnie Wydarzenia Centralne z udziałem Papieża.

Młodzież z archidiecezji Krakowskiej zamieszkała w diecezji Chitre, w miejscowości Monagrillo. Poznaliśmy tam wiele wspaniałych osób, głównie dzięki temu, że mieszkaliśmy u rodzin, poznaliśmy ich gościnność oraz regionalne potrawy. Przeżyliśmy tam spotkania, które przygotowywały nas do głównych wydarzeń. Mogliśmy poznać odmienną kulturę, doświadczyć ogromnej życzliwości ze strony naszych gospodarzy i zawiązać Wspólnotę, która przyjechała tam w jednym celu: aby zbliżyć się do Chrystusa. Otwartość, życzliwość i radość będą na zawsze tym, co pozostanie w naszej pamięci.

Wydarzenia centralne odbywały się w stolicy, czyli w Panama City pod przewodnictwem Papieża Franciszka. Tłumy ludzi na ulicach skandujące imię Papieża, wszędzie obecna ogromna radość i młodość. W takich warunkach przyszło nam spotkać cudownych ludzi z całego świata i podzielić się indywidualnym doświadczeniem wiary. Mogliśmy odkryć i zobaczyć, co mamy w sobie najcenniejszego i podzielić się tym z wieloma osobami z całego świata. Dodatkowo słowa Papieża Franciszka, tak cenne i trafne, pomagały nam zbliżać się do Chrystusa i rozwinąć swoją wiarę. Dowiedzieliśmy się, że młodzi ludzie są „nie tyle przyszłością, co teraźniejszością świata”. Mogliśmy odkryć w sobie wartości, które na co dzień nie są przez nas zauważane.

Czas spędzony w Panamie na długo pozostanie w naszej pamięci, a poznane osoby zawsze będą przypominały nam o tym, że gdzieś tam, po drugiej stronie naszego globu, czeka na nas miejsce i zawsze możemy tam wrócić, bo jesteśmy oczekiwani.

Jakub Ortyl,
Ks. Michał Korbel