Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Kolejne wydarzenie i kolejny sukces młodzieży ZSTU


Mikołaj Figura – II miejsce w konkursie wiedzy o Witoldzie Pileckim.

W kwietniu bieżącego roku miała miejsce I edycja konkursu ”Witold Pilecki – życie i działalność” zorganizowana przez Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rot. Witolda Pileckiego i Zespół Szkół Techniczno – Usługowych w Trzebini. Konkurs poświęcony został pamięci wielkiego człowieka, Polaka, patrioty – rotmistrza Witolda Pileckiego – bojownika o prawdę i wolność. Jest on cząstką wspaniałego przedsięwzięcia zainicjowanego przez Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rot. Witolda Pileckiego w Chrzanowie – V Rajdu Konnego trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL. Auschwitz.

26 kwietnia 2019 roku minęło 76 lat od ucieczki Witolda Pileckiego, Tadeusza Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z miejsca kaźni tysięcy ludzi, obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pilecki, jako człowiek czynu, nie mógł bezczynnie przypatrywać się kaźni ofiar niemieckiego oprawcy. Postanowił opuścić obóz, aby przekazać dowództwu Armii Krajowej informacje o masowej zagładzie ludności dokonywanej przez Niemców w Auschwitz. Aby upamiętnić to wydarzenie zorganizowano rajd oraz konkurs.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród dla zwycięzców odbyło się uroczyście na trasie V Rajdu Konnego przy Klasztorze w Alwerni, Nowym Wiśniczu i Piekarach, gdyż laureaci konkursu „Witold Pilecki – życie i działalność” pochodzili z 4 powiatów. Jesteśmy dumni, iż uczeń naszej szkoły – Mikołaj Figura z kl. III A zajął II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Opieka merytoryczna: Renata Kosowska-Waleń