Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Witaj Maj, Trzeci Maj, dla Polaków błogi raj!


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pamięć o konstytucji pomagała kolejnym pokoleniom podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości, była ukoronowaniem wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej kulturze, w polskiej dramatycznej historii. Uważano ją za najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród (E.Burke). Niewielu wie, że rękopis konstytucji jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, a od 1990 roku Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Z tego powodu 29 kwietnia br., w ZSTU w Trzebini, odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca ten szczególny dzień. Jej oprawę stanowiły między innymi: fragmenty poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz, uroczysty polonez w wykonaniu uczniów z klas I i II technikum, interpretacja słynnego dzieła Jana Matejki oraz taniec współczesny będący łącznikiem pomiędzy przeszłością a współczesnością, mostem spajającym dziedzictwo wcześniejszych pokoleń z tym, co budowane jest tu i teraz.

Pytasz mnie, co właściwie mnie tu trzyma,
Mówisz mi, że nad Polską szare mgły.
Pytasz mnie czy rodzina, czy dziewczyna?
I cóż ja i cóż ja odpowiem ci.

Może to , ten szczególny kolor nieba,
Może to, tu przeżytych tyle lat,
Może to, ten szczególny zapach chleba,
Może to pochylone strzechy chat.

(A.Rosiewicz „Pytasz mnie” fragment)

Organizacja: Edyta Stanula, Monika Kasprzyk-Jedynak we współpracy z uczniami z klas II c, Ia i I b.