Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Bartosz Piechaczek – Wyróżniony w ogólnopolskim konkursie!


W poniedziałek, 7 października bieżącego roku, miałem okazję wziąć udział we wspaniałej gali finałowej II edycji konkursu “Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów”, zorganizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia w Warszawie. Postacią historyczną, której dotyczył stworzony przeze mnie film konkursowy był Feliks Stanisław Kamiński, urodzony w Jaworznie pułkownik artylerii Wojska Polskiego. Kamiński to wyjątkowa postać, człowiek wielkiego formatu, adiutant Józefa Piłsudskiego, odznaczony Krzyżem Niepodległości oraz srebrnym orderem Virtuti Militari.

Podczas uroczystości mieliśmy okazję spotkać się z rodziną Feliksa Kamińskiego, jego synem Pawłem oraz wnuczką Brygidą. Było to niezwykle wyjątkowe doświadczenie. Nieczęsto ma się okazję porozmawiać z osobą, która pamięta i może dokładnie opisać tak odległe wydarzenia. Dzięki temu spotkaniu mogłem bliżej poznać postać tego wyjątkowego Polaka, tym razem nie za sprawą dokumentów, tekstów źródłowych i fotografii lecz poprzez rozmowę z człowiekiem, który jest jego synem.

Paweł Kamiński, to nie jedyny świadek historii, którego mieliśmy okazję poznać. Na uroczystości obecny był również Lech Charewicz,powstaniec warszawski, fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, uhonorowany tytułem Artiste FIAP oraz odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Niezwykłym dla mnie doświadczeniem było również i to, że podczas gali mieliśmy okazję, zobaczyć filmy stworzone przez innych uczestników konkursu oraz wysłuchać krótkich przemówień ich autorów, którzy przybliżyli nam nieco proces tworzenia swoich prac konkursowych.

Nasz wyjazd do Warszawy zakończył się popołudniowym zwiedzaniem stolicy.

Tworzenie filmu, informacja o przyznanym wyróżnieniu i wreszcie gala finałowa to niezwykle cenne doświadczenie w moim życiu.

Opiekunem merytorycznym była Renata Kosowska-Waleń.