Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

ODDAJEMY HOŁD WALCZĄCYM O WOLNĄ POLSKĘ


Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych włączyli się w ogólnopolską kampanię ” BohaterON. Włącz historię”, której celem jest upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. Kampania BohaterON to nie tylko pisanie kartek do Powstańców, ale także poszerzanie wiedzy historycznej na temat Powstania Warszawskiego widzianego z perspektywy jednostki – Powstańca, który niegdyś jako młody człowiek (rówieśnik nadawców pocztówek) stanął do walki z okupantem o wolną Polskę. Powstańcy Warszawscy długo czekali, aby wzorce i wartości ich życia były przekazywane młodym pokoleniom. Sprawiedliwość i pamięć po ponad 70 latach tryumfuje w tym łańcuchu pokoleń, kiedy młodzi ludzie piszą życzenia, podziękowania i listy do Powstańców dając tym samym dowody swej wdzięczności.

Uczniowie ZST-U napisali do Powstańców Warszawskich blisko 200 kartek i listów. Redagując je, żywo dyskutowali na tematy związane z heroizmem młodzieży Pokolenia Kolumbów. Owocem jednej z rozmów na temat Powstania Warszawskiego stał się pomysł, aby odwiedzić, żyjącą w Psarach, “Warszawiankę” – panią Emilię Rejdych z domu Popławską. Bohaterka ta w momencie wybuchu powstania miała 18 lat i mieszkała w Warszawie. Swoje wspomnienia z tego tragicznego okresu spisała w pamiętniku. Naszym pragnieniem stało się to, aby spotkać tę wyjątkową postać i porozmawiać z nią, co niebawem ma mieć miejsce. Można rzec, iż ,,łańcuch pokoleniowy’’ znów nas połączy.

Koordynator kampanii szkolnej: Renata Kosowska-Waleń.