Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA”


Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Na kilka dni przed świętem ludzie porządkują groby swoich bliskich, zdobią je kwiatami. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada – Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.
Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach i miejscach pamięci o bohaterach.
W tych szczególnych dniach uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini włączyli się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest, aby młodzi ludzie pielęgnowali pamięć o bohaterach naszej wolności. W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było posprzątanie, zapalenie zniczy, złożenie wiązanek kwiatów przez uczniów w ważnych miejscach pamięci na cmentarzach w Trzebini i Chrzanowie.
Zobaczmy fotorelację z akcji „ Szkoła Pamięta”
Apel: Odwiedzajmy w miarę możliwości w te listopadowe dni nasze cmentarze, nie zapominając o grobach tych, o których nikt już nie pamięta, zapalmy znicz. Miejmy w pamięci piękną radę śp. ks. Jana Twardowskiego:” Śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą.”

Zaduma i modlitwa na cmentarzu w Trzebini.

 

W tym miejscu był podobóz KL Auschwitz- Birkenau, w którym Niemcy zamordowali ponad 200 osób. Złożyliśmy w tym miejscu pamięci wiązankę kwiatów, zapaliliśmy znicze i zapoznaliśmy się z szczegółową historią tego podobozu.

Miejsce pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej oficerach z Trzebini zamordowanych w 1940 r. przez NKWD.

Pamięci żołnierzy z I wojny światowej, którzy zginęli na trzebińskiej ziemi.
Nekropolia w Chrzanowie
Miejsce pamięci poświęcone poległym żołnierzom Wojska Polskiego w czasie II wojnie światowej na cmentarzu w Chrzanowie