Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Finał ogólnopolskiego projektu Re:memory – multimedialne historie lokalne.


Celem projektu było podjęcie refleksji zarówno nad doświadczeniami drugiej wojny światowej, jak i okresem II Rzeczpospolitej oraz pierwszymi latami powojennymi. Do udziału w programie wybrano 50 szkół. Młodzież zapoznawała się z lokalnymi wydarzeniami z okresu 1918–1948 pod kątem mechanizmów społecznych związanych z dyskryminacją, wykluczeniem, nastrojami nacjonalistycznymi, rozwojem nazizmu, antysemityzmem, przesiedleniami, propagandą.

Uczennice ZSTU analizowały źródła historyczne i na ich podstawie tworzyły, na platformie Radymag, multimedialny reportaż. Wartość merytoryczną projektu wzbogacił wywiad z synem śp. Michała Pasierbiewicza, doktorem Krzysztofem Pasierbiewiczem, udział w ogólnopolskiej konferencji oraz warsztaty z dziennikarzami regionalnymi Gazety Wyborczej.

Uroczysta konferencja połączona z prezentacją projektów młodzieżowych miała miejsce 4 grudnia br. Odbyła się na platformie Zoom. Podziwialiśmy prace kilkunastu zespołów. W roli prelegentki wystąpiła uczennica klasy IIc – Martyna Kosobudzka. Spotkanie urozmaiciły wykłady Alicji Pacewicz O budowaniu społecznej pamięci o trudnej historii i Zuzanny Kowalczyk – Język odpowiedzialny. Jak nie wykluczać mówiąc i pisząc?, panele dyskusyjne oraz gra multimedialna. Tytuł reportażu multimedialnego grupy z ZSTU w Trzebini: Michał Pasierbiewicz – (nie)znany bohater trzebińskiej historii.

Za wsparcie, pomoc i wyjątkowe spotkanie dziękujemy doktorowi Krzysztofowi Pasierbiewiczowi.

Skład zespołu:

  • Andżelika Leszczyńska
  • Wiktoria Siemek
  • Martyna Kosobudzka
  • Oliwia Matusiak
  • Nikola Kawala
  • Patrycja Marchewczyk

Opieka: Monika Kasprzyk-Jedynak, Agnieszka Ślęczkowska

Partnerzy i Organizatorzy:

  • Program realizowany przy wsparciu Ambasady USA w Polsce.
  • Program “Re:memory – multimedialne historie lokalne” finansowany ze środków Fundacji EVZ – Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość
  • Program realizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Partnerem projektu jest Fundacja Gazety Wyborczej.