Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym obchodzonym 24 marca, poświęconym upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów, ustanowionym przez Parlament w 2018 r.

24 marca 1944 r. w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię i Józefa oraz ich 6 dzieci. Wraz z nimi zamordowano ukrywanych przez nich Żydów.
Jest to święto w trakcie, którego w sposób szczególny zwracamy się myślami, w kierunku Polaków, którzy mimo grożącej kary śmierci starali się nieść pomoc skazanym na Zagładę Żydom.

ZSTU w Trzebini uczci, to niezwykłe święto poprzez lekcje historii on line „ Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat ” prowadzone przez R. Kosowska Waleń.
Uczniowie poznają historię rodziny Trębaczów z Chrzanowa, którzy w czasie wojny uratowali Pinkusa Jakubowicza i za ten heroiczny czyn Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał pośmiertnie Walerii i Józefowi Trębaczom tytuł „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”.