Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

2021-03-25_Slider
3
9
10
7
5
previous arrow
next arrow

Nasza Warszawa w ramach programu „Poznaj Polskę”


Warszawa nasze miasto!

Przez trzy dni Warszawa była naszym miastem – co to znaczy? To znaczy, że tam byliśmy, chłonęliśmy atmosferę, poznawaliśmy nowe miejsca i ciekawych ludzi, odświeżaliśmy pamięć o tych pięknych zakątkach, które stanowią ważne miejsce dla naszej tradycji i kultury.

Co widzieliśmy? O czym słyszeliśmy? Czego doświadczyliśmy? Najpierw Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich i żywa, niezwykle ciekawa i przejmująca lekcja historii ze wspaniałymi przewodnikami. Potem wieczorna panorama miasta migotająca tysiącem światełek – niezapomniany widok z tarasu Pałacu Kultury i Nauki.

Warszawa to wiele ważnych historycznie, kulturowo i politycznie miejsc. Chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej z nich i zobaczyliśmy. Wspomnę tylko o Łazienkach Królewskich, po których oprowadziła nas ich miłośniczka, warszawianka – pani Małgosia. Kolejnym punktem na naszej mapie było Krakowskie Przedmieście, spoglądaliśmy na nie pod kątem historycznym i literackim. Następnie przeszliśmy do zamku królewskiego, miejsca wielu pięknych doznań artystycznych. Tu są przecież wyeksponowane arcydzieła malarstwa, rzeźby. Na zakończenie dnia mogliśmy spotkać się z mistrzem Fryderykiem Szopenem i posłuchać jego mazurków, nokturnów w muzeum poświęconym jego życiu i twórczości.

Na lekcjach w szkole mówimy o przodkach, o tych którzy wnieśli ogromny wkład w budowanie państwa, kultury, sztuki. Świetną okazją do przypomnienia sobie o nich była nasza obecność na Powązkach – tych wojskowych i tych starych. To miejsca refleksji i zadumy tak potrzebnej każdemu człowiekowi.

Ostatnim punktem naszego wyjazdu był Wilanów, piękna, bogata w niezwykłe eksponaty rezydencja letnia króla Jana III Sobieskiego. I tu również uczestniczyliśmy w lekcji kultury, literatury i historii.
Polska jest piękna. Warto ją poznawać. Warto było być w Warszawie.