2021-03-25_Slider

GLOBALNA STREFA ZACZYTANIA – podsumowanie II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”.

Czy wiecie, że rekord w układaniu kostki Rubika 3x3x3 wynosi obecnie 3,47 sekundy? Na pewno znacie inne ciekawe rekordy, a może sami jesteście posiadaczami jakiegoś ciekawego rekordu sportowego lub matematycznego? Jedno jest pewne w październiku 2021 r. aż 1867 placówek z Polski i świata biło rekord w czytaniu na przerwie. Wydarzenie to odbyło się w ramach II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”, organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Podsumowując, do akcji zgłosiło się aż 2110 instytucji, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Ostatecznie akcja odbyła się w 1867 placówkach z Polski i 14 innych państw. Czytano w każdym zakątku Polski. Okazało się, że czytanie stanowi element łączący narody. Rekord bili również uczniowie w 4 szkołach w Francji, Irlandii, Litwy, 3 szkołach w USA, Belgii i Ukrainy, 2 szkołach w Grecji i Szkocji. Przerwa odbyła się też w Egipcie, Austrii, Rumunii, Niemczech, Serbii i Turcji. Niektóre szkoły pobiły swój zeszłoroczny rekord wewnątrzszkolny! Brawo!!!
Liczby w naszej akcji są ważne, ale dopiero wkład wszystkich doprowadził do obecnego rekordu, dlatego chcemy podkreślić, że z każdego czytającego ucznia jesteśmy niezmiernie dumni i wdzięczni za każdego wspierającego nauczyciela! Oficjalnie ogłaszamy, że został ustanowiony NOWY REKORD w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 TYSIĘCY 586 OSÓB! Wszystkim uczestnikom, zaangażowanym osobom bardzo dziękujemy!

CEL ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY!
W wielu szkołach akcja okazała się dużym sukcesem i często przerosła oczekiwania organizatorów. Powstawały mobilne, szybkie punkty wypożyczeń, które często wspomagał Samorząd Uczniowski. Akcja odbyła się również w formie zdalnej np. na platformie Teams, dla klas obecnych na kwarantannie. Powstawały tematyczne STREFY CZYTANIA dla młodszych i starszych. Ich oryginalne udekorowanie sprawiało, że uczniowie mogli poczuć się jak bohaterowie książek np. ze świata fantasy, horroru, baśni.

WASZE POMYSŁY I PUBLIKACJA
Ilość, różnorodność i bogactwo pomysłów na urozmaicenie Przerwy na czytanie zainspirowała nas do ich zebrania i stworzenia publikacji z dobrymi praktykami na czytanie w szkole. Jesteśmy przekonani, że taka publikacja będzie nieocenioną pomocą dla innych nauczycieli.
Akcja była realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Honorowy patronat nad akcją objęli: Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Patronat medialny sprawowali: IBBY Polska, portal SBP.pl, Biblioteki Szkolne Online, Serwis Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP.
Liczba placówek biorących udział w akcji (alfabetycznie wg województw i ze świata):

1. małopolskie – 255
2. dolnośląskie – 172
3. lubelskie – 159
4. lubuskie – 141
5. pomorskie – 137
6. podkarpackie – 132
7. śląskie – 129
8. mazowieckie – 116
9. świętokrzyskie – 104
10. kujawsko-pomorskie -103
11. wielkopolskie – 101