Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

2021-03-25_Slider
3
9
10
7
5
previous arrow
next arrow

Warszawa – delegacja uczniów i absolwentów ZSTU zaproszona na uroczystości upamiętniające oficerów zamordowanych w Katyniu.


Wnuczka generała Feliksa Kamińskiego, pani Brygida Grodzicka, podczas uroczystości poświęconych oficerom rozstrzelanym przez NKWD w Katyniu i Charkowie, podziękowała uczniom ZSTU w Trzebini za kultywowanie pamięci o dziadku. Powiedziała: „Tak, długo żyje człowiek, jak długo trwa pamięć o nim”, a pamięć o moim dziadku została utrwalona przez uczniów ZSTU w wielu pracach konkursowych oraz w zwycięskim filmie „Niezwyciężeni 1920. Obrońcy Ojczyzny”, więc nadal trwa. Dziękuję”.

Wydarzenie Dęby Katyńskie, ku pamięci oficerów Sadyby, odbyło się w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie oraz na Skwerze Ormiańskim w obecności m.in. rodzin zamordowanych oficerów, przedstawicieli Sejmu RP, władz miasta Warszawa, dyrektorów Muzeum Katyńskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, przedstawicieli WP oraz wielu zaproszonych gości.

Odsłonięto tablicę pamięci: SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE, a w Muzeum Techniki odbywały się wykłady, sesje naukowe poświęcone zbrodni katyńskiej i wielu jej aspektom. Dla naszej delegacji niezwykle wzruszającą chwilą była projekcja filmu o „Niezwyciężonym gen. Feliksie Kamińskim”. Dzieło to zrealizowane przez naszych absolwentów zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Duże zainteresowanie wśród zaproszonych gości wzbudzały niezwykle ciekawe prace graficzne absolwentów ZSTU, których motywem przewodnim była postać generała Kamińskiego. Zaprezentowano je na wystawie w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Było to siedem dzieł nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…Katyń”. Prace wykonywali uczniowie ZSTU w latach 2016-2020.

Generał Feliks Kamiński bohater urodzony w Jaworznie, swoją niezwyciężoną postawą życiową, walką o niepodległą Polskę, porywał uczniów do dodatkowych działań i tak powstawały filmy, plakaty, wystawy, komiksy i spoty filmowe zainspirowane jego osobą.

Pamięć o oficerach zamordowanych przez Rosjan w Katyniu powinna zawsze trwać, szczególnie dzisiaj, kiedy propaganda rosyjska chce zmieniać fakty historyczne. W ciągu ostatnich tygodni w Rosji deputowani do Dumy oraz wielu uczestników życia politycznego wypowiada się: „konieczne jest zrewidowanie historii katyńskiej i dostosowanie jej do prawdy i zdrowego rozsądku. Polska jest rusofobiczna, publicznie popiera nazistowską Ukrainę…”.

Batalia o pamięć o ofiarach tej zbrodni nie ma końca… . Ważne jest to, że jesteśmy gotowi bronić prawdy.

Opiekun: Renata Kosowska Waleń

 

13 kwietnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej