Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Technik Teleinformatyk

Opis zawodu i zajęć

Chcesz wiedzieć jak działa Internet? W jaki sposób podłączyć się światłowodem do sieci? Dlaczego Twój laptop lub smartfon nie ma zasięgu? Jeżeli tak, to jest to kierunek dla Ciebie.

Podczas zajęć projektujemy sieci, konfigurujemy urządzenia oraz usługi sieciowe, centrale telefoniczne. Poznajemy tajniki optoelektroniki, światłowodów, łączy radiowych oraz satelitarnych, a wszystko to “przyprawione” odrobiną elektroniki. Sieć od komputera do dowolnego miejsca na świecie stanie się właśnie Twoją dziedziną.

Kwalifikacje zawodowe i czas trwania nauki

Po zdaniu egzaminu zdobędziesz kwalifikacje:

  • INF.07. Montaż i konfiguracja lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie systemami operacyjnymi,
  • INF.08. Eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi.

Nauka trwa 4 lata dla absolwentów oddziałów gimnazjalnych lub 5 lat dla absolwentów szkoły podstawowej i kończy się egzaminem maturalnym, który umożliwia kontynuację kształcenia na takich kierunkach studiów wyższych jak np. informatyka, telekomunikacja, elektronika czy oczywiście teleinformatyka.

Co po ukończeniu szkoły?

Twoje codzienne zajęcia to montaż, konfiguracja i zabezpieczenie systemów komputerowych. Hacking nie jest dla Ciebie, stoisz “po dobrej stronie” broniąc sieci i jej użytkowników. Możesz również pracować jako projektant sieci teleinformatycznych a później zajmować się ich eksploatacją. Nie chcesz pracować dla kogoś? Idź w ślady naszych absolwentów, załóż własną firmę i pracuj dla siebie.

Pamiętaj !!!

Uzyskany dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik teleinformatyk jest honorowany przez kraje Unii Europejskiej.