Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Technik Usług Fryzjerskich

 

Opis zawodu i zajęć

Interesujesz się modą i najnowszymi trendami w dziedzinie fryzjerstwa i stylizacji? Pragniesz zdobyć interesujący i ciekawy zawód, który ma silną pozycję w branży usługowej? Zostań fryzjerem, który coraz częściej nazywany jest stylistą fryzur. Wybierając ten kierunek zdobędziesz umiejętności w zakresu wykonywania zabiegów fryzjerskich takich jak strzyżenie damskie, męskie, strzyżenie i stylizacja brody, koloryzacja, zabiegi chemiczne, trwałe prostowanie włosów, upinanie włosów, stylizacja, zagęszczanie i przedłużanie włosów a także wiele innych. Fryzjer jest jednym z najbardziej pożądanym na rynku pracy zawodem. Oprócz niezwykle przydatnych umiejętności możesz kształtować swoją osobowość i rozwijać wyobraźnię. Jest to nie tylko praktyczny zawód ale również artystyczny kierunek. Wybierając ten kierunek zdobywasz umiejętności z zakresu zabiegów fryzjerskich jak i również z tematyki kreowania wizerunku tj. dobieranie fryzur, makijażu, ubioru do typu urody, typu sylwetki i kształtów twarzy. Jeśli interesuje Cię projektowanie i stylizacja wizerunku na pewno sprawdzisz się w tym zawodzie a tym samym spędzisz czas nauki na przyjemnych i ciekawych zajęciach.

 

Kwalifikacje zawodowe i czas trwania nauki

Zawód technik usług fryzjerskich składa się w dwóch kwalifikacji:

  • FRK.01 – Wykonywanie usług fryzjerskich,
  • FRK.03 – Projektowanie i wykonywanie fryzur.

Nauka tych dwóch kwalifikacji trwa 4 lata dla absolwentów oddziałów gimnazjalnych lub 5 lat dla absolwentów szkoły podstawowej. W trakcie nauki odbywają się dwa egzaminy, każdy po zakończeniu danej kwalifikacji. W ostatniej klasie odbywa się egzamin maturalny.

 

Co po ukończeniu szkoły?

Po ukończeniu szkoły możesz otworzyć własną działalność, pracować w salonie lub różnego rodzaju organizacjach i firmach branży modowej. Zatrudnienie znaleźć możesz również w teatrze czy na planie filmowym. Znajomość preparatów fryzjerskich pozwoli Ci odnaleźć swoje miejsce w branży kosmetycznej zajmującej się produkcją i sprzedażą produktów fryzjerskich.