Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

2021-03-25_Slider
3
9
10
7
5
previous arrow
next arrow

Niepodległa w obiektywie

 

Jan Paweł II – Orędownik Wolności

 W roku 2018 przypada wyjątkowy jubileusz 40-lecia wyboru Kardynała Karola Wojtyły na stolicę biskupią św. Piotra w Rzymie. Okres pontyfikatu papieża Polaka – jego myśl, działalność, a także świadectwo życia i cierpienia ukształtowały obraz dzisiejszego świata. Z tej okazji w ZST-U przygotowano wystawę, na którą złożyły się pamiątki związane z osobą Jana Pawła II pochodzące ze zbiorów prywatnych Zbigniewa Pogody emerytowanego nauczyciela ZST-U.
Na kolekcję złożyły się książki o papieżu oraz pozycje napisane przez Jana Pawła II. Pamiątkowe medale bite z okazji pielgrzymek papieskich. Plakaty, znaczki, pocztówki związane z osobą papieża. Wyjątkowe krzyże, różańce, figurki ukazujące Jana Pawła II, wśród nich szczególna z miodu podarowana kolekcjonerowi przez trzebińskich pszczelarzy.
Wystawę uzupełnił kącik patriotyczny przygotowany z okazji rocznicy odzyskania niepodległości ale także dla podkreślenia, że Ojciec Święty, spełniając swą Piotrową posługę naznaczoną miłością do wszystkich ludów i narodów, nie przestał być Polakiem, bardzo mu zależało na losach Ojczyzny i zawsze utożsamiał się ze wszystkim, co działo się w Polsce.

Opracowała: Renata Kosowska-Waleń

 

Niepodległa to My

W ramach szkolnych obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości, Natalia Grzyska uczennica klasy 4b Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini, przygotowała autorski projekt „Niepodległa to My”.

Właśnie to chciałam pokazać na tych fotografiach:
jak ja, zwykły uczeń szkoły średniej, żyjący
w XXI wieku, widzi swoją wolną Ojczyznę.
Chciałam przedstawić Wam mój sposób
na ukazanie dumy z tego, że jestem Polką.
Od 100 lat mieszkamy w niepodległym kraju,
którym jest Polska. Dziękuję wszystkim, którzy
pomogli mi przy projekcie. Jestem także
wdzięczna Ojcom Niepodległości:
Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu,
Ignacemu Daszyńskiemu,
Wojciechowi Korfantemu, Wincentowi Witosowi
i Ignacemu Paderewskiemu, dzięki którym
niepodległość stała się nie tylko ideą,
ale i rzeczywistością.

Natalia