Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

previous arrow
next arrow
Slider

Nowe pracownie nauki zawodów

http://starewww.zstu.edu.pl/?q=node/476

Zespół Szkół Techniczno – Usługowych w Trzebini przystąpił do Projektu: „Rozwój kształcenia zawodowego i ustawicznego w powiecie chrzanowskim poprzez wyposażenie pracowni nauki zawodów w powiatowych jednostkach oświatowych” w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.
Projekt dotyczy podnoszenia jakości kształcenia zawodowego i ustawicznego w powiecie chrzanowskim poprzez rozwój bazy dydaktycznej i oferty edukacyjnej.
Wyposażone w ramach projektu pracownie poprawią atrakcyjność i konkurencyjność szkół na terenie regionu, a także umożliwią zdobycie kwalifikacji w zawodach atrakcyjnych na rynku pracy.
Do naszej szkoły trafiły pracownie:
– pracownia lokalnych sieci komputerowych,
– pracownia aplikacji internetowych,
– pracownia urządzeń techniki komputerowej,
– pracownia urządzeń i sieci teleinformatycznych,
– pracownia urządzeń elektronicznych,
– pracownia komputerowa,
– pracownia gastronomiczna.

PRACOWNIA LOKALNYCH SIECI KOMPUTEROWYCH
Szkoła w ramach projektu „Rozwój Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Powiecie Chrzanowskim poprzez Wyposażenie Pracowni Nauki Zawodów w Powiatowych Jednostkach Oświatowych” wyposażyła pracownię lokalnych sieci komputerowych w szafę dystrybucyjną oraz stelaż na kółkach. Elementy te pozwalają na zamontowanie serwera stelażowego z kontrolerem pamięci, który będzie konfigurowany do świadczenia usług sieciowych. Nieprzerwane zasilanie serwera zostanie zapewnione przez zasilacz awaryjny tzw. UPS. Dzięki napędowi taśmowemu będzie można poznać i ćwiczyć różne metody archiwizowania danych na taśmach magnetycznych. Kolejne elementy aktywne to przełączniki zarządzane z obsługą sieci wirtualnych i portami zasilania przez Ethernet. Sprzęt ten pozwoli nabyć umiejętności zarządzania przełączanymi sieciami lokalnymi. Koncentratory xDSL z obsługą protokołu PPP umożliwią poznanie metod dostępu sieciowego w technologii wykorzystywanej przez największe firmy telekomunikacyjne. Rutery z modemem xDSL umożliwią poznanie konfiguracji dostępu do sieci Internet z wykorzystaniem technologii m.in. ADSL. Urządzenia z oprogramowaniem firewall z obsługą wirtualnych sieci prywatnych pozwolą naszym uczniom nabyć umiejętności zabezpieczenia lokalnych sieci komputerowych. Dzięki pozyskaniu punktów dostępu do lokalnej sieci bezprzewodowej z różnymi typami anten oraz kart Wifi młodzież będzie mogła ćwiczyć różne architektury sieci bezprzewodowych. Telefony internetowe pozwolą korzystać z usługi VoIP, która staję się coraz popularniejsza jako alternatywa dla telefonii analogowej.
Urządzania typu tester okablowania, reflekotmetr TDR pozwolą badać zbudowaną przez uczniów sieć informatyczną.
Licencjonowane oprogramowanie Microsoft Server Standard 2012 oraz licencje CAL umożliwią poznanie nowoczesnego systemu serwera oraz korzystanie z usług świadczonych przez niego, np. kontroler domeny, usługi WWW, itp.
Oprogramowanie komputerowego wspomagania pozwoli na projektowanie nowych sieci teleinformatycznych.
Stoły monterskie z matą i opaską antystatyczną, zestawy narzędzi, mierniki, itp. to elementy, dzięki którym młodzież będzie mogła bezpiecznie budować i serwisować elementy lokalnej sieci komputerowej.
Drukarki sieciowe umożliwią wytwarzanie dokumentacji sieci komputerowych.
Oprogramowanie Symantec System Recovery pozwoli uczniom na poznanie metod szybkiego odzyskiwania danych z wykorzystaniem architektury klient-serwer.

PRACOWNIA URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH
ZSTU w Trzebini w ramach projektu „Rozwój Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Powiecie Chrzanowskim poprzez Wyposażenie Pracowni Nauki Zawodów w Powiatowych Jednostkach Oświatowych” doposażył pracownię urządzeń elektronicznych w multimetry uniwersalne umożliwiające pomiary podstawowych wielkości elektrycznych, temperatury, testowanie elementów elektronicznych. Dodatkowo analizatory stanów logicznych pozwolą na badanie elementów składowych urządzeń elektronicznych. Dzięki sondom pomiarowym będzie można badać urządzenia elektroniczne w połączeniu z nowoczesnymi oscyloskopami.

PRACOWNIA URZĄDZEŃ I SIECI TELEINFORMATYCZNYCH
ZSTU w Trzebini w ramach projektu „Rozwój Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Powiecie Chrzanowskim poprzez Wyposażenie Pracowni Nauki Zawodów w Powiatowych Jednostkach Oświatowych” doposażył pracownię w najnowocześniejszy sprzęt pozwalający budować sieci światłowodowe oraz miedziane. Dzięki niemu uczniowie podczas zajęć nauczą się spawać łącza światłowodowe, wykonywać pomiary sieci optycznych oraz miedzianych. Pozyskane reflektometry umożliwią kształcenie w zakresie pomiarów pozwalających na certyfikację sieci miedzianych w technologiach obecnie dostępnych na rynku usług telekomunikacyjnych.
Doposażenie pracowni obejmowało również cztery centrale telefoniczne umożliwiające rozbudowane o karty pozwalające na wdrożenie usług telefonii internetowej VoiP. W ramach projektu zakupiono także telefony systemowe oraz telefony VoIP pozwalające w pełni symulować usługi telefoniczne dostępne obecnie w firmach i instytucjach.

PRACOWNIA KOMPUTEROWA
Szkoła w ramach projektu „Rozwój Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Powiecie Chrzanowskim poprzez Wyposażenie Pracowni Nauki Zawodów w Powiatowych Jednostkach Oświatowych”, pozyskała do pracowni komputerowej:
17 szybkich komputerów klasy PC z monitorami 24 calowymi
serwer typu tower
switch o szybkości gigabita (Gbit/s) na wszystkich portach
kolorową drukarkę sieciową laserową drukującą w duplex-ie
pakiet oprogramowania biurowego typu Office 2013 dla stacji roboczych
system operacyjny serwera i 17 licencji serwera typu CAL.

Nowe wyposażenie pracowni będzie wykorzystywane na zajęciach szkolnych. Komputery i oprogramowanie będą pomocne w przygotowaniu uczniów do egzaminu z kwalifikacji zawodowej E.12, E.13, E.14. Uczniowie poznają system serwera Microsoft Server 2012, dzięki czemu będą korzystać z funkcji: Active Directory, DNS, DHCP, itp. Dzięki pozyskanemu switch-owi pobieranie i przesyłanie danych między komputerami i serwerem będzie możliwe w maksymalną szybkością aż 1Gb/s. Pakiet oprogramowania typu Office będzie wykorzystany na lekcji Informatyki. Drukarka kolorowa będzie wykorzystywana do drukowania materiałów pomocnych w zrozumieniu zagadnień lekcyjnych dla uczniów. Komputery z monitorami 24 calowymi będą wykorzystywane do edycji i obróbki grafiki w ramach informatyki.

PRACOWNIA URZĄDZEŃ TECHNIKI KOMPUTEROWEJ
Szkoła w ramach projektu „Rozwój Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Powiecie Chrzanowskim poprzez Wyposażenie Pracowni Nauki Zawodów w Powiatowych Jednostkach Oświatowych”, pozyskała do pracowni urządzeń techniki komputerowej:
tester zasilaczy
tester płyt głównych
Urządzenia będą wykorzystywane w zawodzie technik informatyk w ramach kwalifikacji E.12. Dzięki testerowi zasilaczy uczniowie będą potrafili zdiagnozować dokładne napięcia wychodzące z zasilacza komputerowego. Tester płyt głównych będzie pokazywał status interfejsów i portów, dzięki któremu można zdiagnozować błędne działanie danego podzespołu.

PRACOWNIA APLIKACJI INTERNETOWYCH

Szkoła w ramach projektu „Rozwój Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Powiecie Chrzanowskim poprzez Wyposażenie Pracowni Nauki Zawodów w Powiatowych Jednostkach Oświatowych”, pozyskała do pracowni aplikacji internetowych:
eLearning Suite 6.1
CorelDRAW Graphics Suite X7
Pinnacle Studio 18
Corel VideoStudio Pro X8
CorelDRAW Technical Suite X7

Oprogramowanie będzie wykorzystywane w nowym zawodzie w naszej szkole, technik organizacji reklamy. Uczniowie dzięki oprogramowaniu będą tworzyć: plakaty, wizytówki, animacje, filmy, strony WWW itp. Korzystając z oprogramowania nasi uczniowie będą korzystać z nowoczesnego pakietu graficznego i funkcji niedostępnych w darmowym oprogramowaniu. Oprogramowanie będzie przydatne także dla uczniów startujących w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

PRACOWNIA GASTRONOMICZNA

Sprzęt zakupiony w ramach projektu spełnia wszystkie wymogi Systemu Zarządzania Jakości HACCP.

 • Meble nierdzewne (stoły, szafki ścienne, szafy przelotowe, regały)
 • Taborety
 • Suszarki do rąk
 • Zlewy z kranami
 • Naświetlacz do jaj
 • Lodówka do przechowywania jaj
 • Szafy mroźniczo – chłodnicze
 • Piec konwekcyjno – parowy
 • Zmywarka naczyń stołowych
 • Piekarnik elektryczny
 • Garnki z pokrywami różnej wielkości
 • Patelnie różnego przeznaczenia
 • Deski haccp
 • Nierdzewne misy różnej wielkości
 • Urządzenie do gotowania ryżu
 • Pakowarka próżniowa
 • Sous vide – urządzenie do gotowania w niskich temperaturach
 • Drobny sprzęt (noże, stolnice, wałki, tłuczki, naczynia żaroodporne)
 • Naczynia stołowe, sztućce

Dzięki zakupionemu sprzętowi:

 • Zajęcia odbywać się będą w pracowni gastronomicznej wyposażonej w profesjonalny sprzęt gastronomiczny umożliwiający rozwijanie umiejętności w naturalnych warunkach zawodowych
 • Młodzież będzie miała większe szanse na znalezienie zatrudnienia na rynku pracy
 • Zwiększy się zdawalność egzaminu zawodowego