Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini

2021-03-25_Slider
3
9
10
7
5
previous arrow
next arrow

Wydarzenia z Niepodległą

 

Konkurs

Ogłaszamy Szkolny Konkurs Niepodległa organizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizator Konkursu:
Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini

Koordynatorzy:
Renata Kosowska-Waleń
Leonarda Celarek
Małgorzata Klimczak

Przeznaczenie:
Konkurs skierowany jest do uczniów ZST-U w Trzebini

Temat:
Niepodległa

Cele:

 1. Pogłębianie wiedzy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości i budowy II RP.
 2. Rozbudzanie szacunku do przeszłości i dokonań Polaków.
 3. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych.
 4. Świętowanie wydarzeń z przeszłości i zachęcanie do budowy wspólnej przyszłości.
 5. Promocja w środowisku szkolnym i lokalnym talentów artystycznych młodzieży.

Czas realizacji:

 • 8 października – 29 października 2018 roku

Przebieg Konkursu:

 1. Poszczególne klasy przygotowują odpowiednio:
  • technik informatyk, technik elektronik, technik teleinformatyk: prezentacja multimedialna lub film lub gra edukacyjna,
  • technik organizacji reklamy: ulotka lub plakat lub praca plastyczna wykonana techniką dowolną
  • technik żywienia i usług gastronomicznych: autorskie potrawy kulinarne
  • technik usług fryzjerskich: fryzury z epok (pokaz lub film lub zdjęcia fryzur)
 2. Podsumowanie Konkursu:
  • 8 listopada 2018 roku

Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej i u pani Renaty Kosowskiej – Waleń.
Dla zwycięskich klas przewidziano atrakcyjne nagrody. Zapraszamy !!!

KONKURS SZKOLNY DLA KLAS NIEPODLEGŁA WYGRAŁY:

W kategorii plakat : klasa IV B

W kategorii prezentacja multimedialna: klasa IVA

W kategorii potrawy kulinarne: klasa I B

W kategorii pokaz fryzury : klasa III C

 

Wybrane i wyróżnione prace w Szkolnym Konkursie Niepodległa :
 • Plakat dla Niepodległej 
Uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty okolicznościowe. 
Pomoc merytoryczna: Agnieszka Ślęczkowska
Wyróżnione plakaty:
 

autor plakatu: Martyna Krzysztonek – uczennica ZST-U

 

autor plakatu: Roksana Bagińska – uczennica ZST-U

 

autor plakatu: Anna Korpała – uczennica ZST-U

 • Potrawy kulinarne dla Niepodległej

Pomoc merytoryczna: Beata Mucha

Biało-czerwony deser

Przysmak dla legionisty

Tort patriotyczny

Tort patriotyczny

babeczki niepodległościówki

 • Pokaz fryzur – klasa 3D

 

Turniej dla NIEPODLEGŁEJ

W dniu 23.10.2018r. (wtorek) od godziny 900 odbędzie się szkolny turniej piłki nożnej halowej pod nazwą „TURNIEJ DLA NIEPODLEGŁEJ”. Wszelkie informacje i zapisy drużyn u nauczycieli wychowania fizycznego. Zapisy do dnia 18.10.2018r. Skład drużyn mogą stanowić uczniowie z kilku klas.

W dniu 23.10.2018 odbyły się rozgrywki piłki nożnej halowej. Uczniowie rozpoczęli turniej odśpiewaniem hymnu państwowego. Do turnieju zgłosiło się 6 drużyn 36 uczniów. Odbyło się losowanie grup. Rozgrywki przeprowadzono systemem każdy z każdym w grupie, następnie mecze o poszczególne miejsca. Wszyscy bawili się bardzo dobrze i stosowali zasadę fair play. Każdy uczestnik został nagrodzony czekoladą, za co serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców. Zwycięzcy turnieju Patryk Brzózka, Tymoteusz Czarnik, Michał Dolinowski, Szymon Koryczan, Kamil Łukasiński, Jakub Ortyl, Kamil Zimoląg będą dekorowani podczas akademii.

Organizatorzy turnieju: Marek Adamczyk i Joanna Szczepina

 

Ojczyzno! Polsko! Bądź wieczna, trwaj…

Piękne, przejmujące słowa wybrzmiewały na naszych szkolnych uroczystościach z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Sześćdziesiąt minut wypełniła refleksja nad historią kraju. Od początku uroczystości wspaniały, wręcz magiczny nastrój budowali Piotr – nasz werblista, Andżelika i Michał – prowadzący spotkanie. Było wspólne odśpiewanie hymnu, Roty, pieśni legionowych, któremu ton nadał świetny występ szkolnego chóru. Była niezwykle emocjonalna recytacja poezji w wykonaniu Kasi, Mateusza, Szymona, Adriana, Andżeliki, Pameli. Dopełnieniem stał się solowy występ Mikołaja i Mateusza, którzy swym śpiewem przenieśli nas w magiczny świat niezwykłych duchowych doznań.

Organizacja: Anna Słowik, Renata Kosowska-Waleń 

 

Wystawa – Moja Niepodległa

Moja Niepodległa to wystawa zorganizowana na cześć 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jej głównym założeniem było przedstawienie jednostki, która brała udział w odzyskaniu niepodległości.
Część wystawy poświęcona została Ojcom Niepodległej stworzona została przez uczniów, którzy wykorzystując swoje talenty plastyczne wykonali portrety: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciech Korfantego, Józefa Hallera.
Monograficzna część wystawy przestawia postać gen. Feliksa Kamińskiego, który był adiutantem Józefa Piłsudskiego , a pochodził z Jaworzna. Przybliżona została sylwetka wybitnej osoby ,która zasłużyła się w walkach legionowych , wojnie polsko – bolszewickiej , budowie II Rzeczpospolitej pełniąc m. in funkcję z-ca Gabinetu Ministra Spraw Wojskowych, czy w-ce Ministra Spraw Wojskowych, zamordowanego przez Sowietów w Charkowie.
„Józef Piłsudski w obiektywie” , to kolekcja unikatowych zdjęć wzbudzających duże zainteresowanie oglądających wystawę. Fotografie Marszałka zostały pozyskane od rodziny Feliksa Kamińskiego, nigdzie nie publikowane, a ocalały z pożogi Powstania Warszawskiego.
Postać Józefa Piłsudskiego dopełniają zdjęcia kolażowe uczniów ZST-U „ Szlakiem Józefa Piłsudskiego”. Młodzież z naszej szkoły odwiedziła miejsca bliskie Marszałkowi: Zułowo, Powiewiórka, Wilno, Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, Ostrą Bramę, Kraków ,Warszawę i uwieczniła to na fotografiach.
Ekspozycja wystawy zawiera także archiwalne gazety i publikacje z roku 1918, 1920 ze szczególnym uwzględnieniem pogrzebu Marszałka w 1935 r.
Obok kluczowych postaci i wydarzeń wystawa Moja Niepodległa przybliża, także lokalne wydarzenia i osoby Trzebińskich, Sierszańskich Sokolników i Legionistów. Przekazem tej części ekspozycji było, że Niepodległa zrodziła się dzięki Ojcom Niepodległej, generałom, politykom oraz Polakom z małych miast, miasteczek ,wsi takich jak gen. Feliks Kamiński z Jaworzna, czy Franciszek Grzybowski żołnierz I Kompanii Kadrowej z Sierszy.
Podczas oglądania tej części wystawy przeżywaliśmy wzruszające chwile, gdy kilku uczniów naszej szkoły rozpoznało swoich krewnych na fotografiach.
Opracowała: Renata Kosowska-Waleń


 
 

100. rocznica Niepodległej – biegamy w Jaworznie

W sobotnie południe, 10 listopada w Jaworznie odbył się Bieg Niepodległości. Celem biegu było oddanie hołdu polskim patriotom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. W imprezie udział wzięło 7 osób z naszej szkoły: Konrad Dudek, Tymoteusz Czarnik, Kamil Zimoląg, Kamil Łukasiński, Michał Kuciel, Dariusz Sojka i Marek Adamczyk. Oprócz biegu odbyły się również pokazy związane z promocją patriotyzmu i wzmacniania tożsamości narodowej.
Pogoda dopisała, a wszyscy uczestnicy dobrze się bawili, osiągając bardzo dobre wyniki czasowe.
 
Opiekunowie: Marek Adamczyk, Dariusz Sojka
 

ZST-U na obchodach 100 lecia Niepodległej – Trzebinia ??

Opiekunowie: Katarzyna Rutyna, Piotr Brzózka, Konrad Kawala

 

Dąb i tablica pamięci dla Niepodległej

Na pamiątkę wiecznego trwania życia, narodu i państwa …
Dzień, 9 listopada 2018 roku, w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini stał się dopełnieniem szkolnych uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.
Celem upamiętnienia Niepodległej odsłonięty został okazały obelisk. Na pamiątkę wiecznego trwania życia, narodu i państwa posadziliśmy dąb. Obok zakopaliśmy Kapsułę Czasu z przesłaniem dla nowych pokoleń Polaków wraz z życzeniami dla Niepodległej od społeczności ZSTU. Wręczono nagrody dla uczestników konkursów, turniejów których przewodnim tematem stała się Niepodległa. Na koniec odśpiewaliśmy uroczyście hymn, włączając się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”.

Społeczność ZST-U